برنامه نویسی چیست ؟

برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان (programmer) کامپیوتر برای رفع مشکلات و یا انجام یک کار، کد نویسی (codding) می کنند. هدف نهایی توانایی به دست آوردن خروجی از یک صفحه وب، قطعه نرم افزاری یا یک عکس می باشد. به همین دلیل برنامه نویسی کامپیوتر اغلب به عنوان ترکیبی بین هنر و علم توصیف می شود. برنامه نویسی مبحثی تکنیکی و تحلیلی می باشد، اما در عین حال خلاق است.

در واقع برنامه نویسی به زبان ساده به معنی برقراری ارتباط و آموزش دادن یک سیستم کامپیوتری برای انجام وظایف مشخصی است. با استفاده از فرآیند برنامه نویسی می‌ توانیم با سیستم‌ های کامپیوتری صحبت کنیم تا وظایف آن‌ ها را برایشان مشخص کنیم. این ارتباط میان انسان و سیستم به واسطه زبان‌ های برنامه نویسی صورت می‌گیرد. این زبان‌ ها مجموعه ای از حروف و عبارت‌ های مشخصی هستند که هم برای انسان ها  و هم برای کامپیوتر ها قابل فهم می باشند.

فواید برنامه نویسی 

یادگیری اصول برنامه نویسی فواید زیادی را دارا است اما اگر بخواهیم دو مورد از اصلی‌ ترین آن‌ ها را نام ببریم، باید بگوییم پس از آن که ما فراگیری چگونه کد نویسی کنیم، از یک مصرف کننده ی فناوری به یک تولید کننده ی فناوری مبدل شده‌ ایم و علاوه بر آن، با یادگیری اصول کد نویسی، ما به حوزه ی یکی از مشاغل حال حاضر دنیا نیز ورود پیدا کرده ایم. از این قسمت می توان خلاقیت و ایده های خود را بلقوه و بالفعل کنیم. چرا که در قرن بیست و یکم هر کسی که اصول کد نویسی را بلد نباشد بی‌سواد است. این نتیجه را میشل رسنیک ( mitchel resnick ) را از دانشگاه ام آی تی آمریکا بیان کرده است.

زبان برنامه نویسی چیست ؟

هر دستورالعملی که کامپیوتر را به انجام کاری وادار می کند زبان برنامه نویسی می گویند. شاید بتوان زیر پایه زبان های برنامه نویسی را C و یا ++C و یا حتی جاوا معرفی کرد. این زبان ها به هرکسی که قصد ورود به این هنر و فن را دارد معرفی می گردد. جزئیات در زبان‌ های مختلف متفاوت به نظر می‌ رسند ولی تعدادی از ساختار های اساسی در همه آن ها یکسان هستند:

۱- ورودی : داده‌ ها را از صفحه کلید، یک فایل یا وسایل دیگر فراهم می‌ کند.

۲- خروجی : اطلاعات را روی صفحه تصویر نشان می‌ دهد، به یک فایل می‌ فرستد یا به دستگاه‌ های دیگری انتقال می‌ دهد.

۳- محاسبات : اعمال محاسبات اساسی مثل جمع و ضرب را انجام می‌ دهد.

۴- حالت‌ های شرطی : شرط‌ های مشخصی را کنترل کرده و بر اساس آن ها رشته مناسبی از عبارات را اجرا می‌ کند.

۵- حلقه : بعضی اعمال را به شکل تکراری انجام می‌ دهد، معمولاً با استفاده از تعدادی از متغیر ها این کار انجام می‌ شود.

انواع برنامه نویسی 

  • front-end

برنامه نویسی front-end شامل کد نویسی و ایجاد عناصر می باشد. که کاربران می توانند آن ها را ببیند و با آنان ارتباط برقرار کنند. به صورتی که با تمام وجود یک وب سایت با نرم افزار را احساس می کنند و آن را در نظر می گیرند.

سه زبان اصلی توسعه دهندگان front که باید بدانند :

۱- Html

۲- جاوا اسکریپت

۳- CSS

  • back-end

تهیه کردن برنامه به روش back-end شامل کد نویسی و ایجاد عناصری است که باعث می شود یک نرم افزار یا وب سایت وظیفه خود را انجام دهد و به خوبی کار کند. این کد ها به طور معمول برای کاربران قابل مشاهده نیست. توسعه دهندگان وب back-end با پایگاه های داده ای که اطلاعات را ذخیره می کنند، مانند جزئیات مشتری و سرور هایی که پایگاه داده ها زندگی می کنند، کار می کنند.

چند نمونه از زبان های برنامه نویسی back-end عبارتند از :

۱- PHP

۲- روبی

۳- پایتون

۴- ای اس پی

برنامه نویسان فرانت و بک اند، هر دو نیاز به خلاقیت دارند. اما توسعه دهندگان Front نیاز به یک خلاقیت بصری و ایده پردازی دارند تا بتوانند به بهترین نحو برای کاربران سایت قضاوت کنند.

مسیر آموزش برنامه نویسی

برای آموزش برنامه نویسی بهتر است قبل از هر چیزی، چشم اندازی صحیح از مسیر پیش روی خود داشته باشیم. زمانی که نسبت به مسیر پیش روی خود آگاه باشید، دقیقا می‌ دانید که از کجا باید شروع کنید و برای رسیدن به مقصد به کدام سمت باید حرکت کنید.

گام اول : آشنایی ابتدایی با مفاهیم

گام دوم : آگاهی از مسیر پیش رو

گام سوم : شناخت حوزه‌ های برنامه نویسی

گام چهارم : انتخاب زبان برنامه نویسی

گام پنجم : آشنایی با شیوه‌ های مختلف کد نویسی

گام ششم : شناخت پیش نیاز های زبان

گام هفتم : شروع آموزش برنامه نویسی و پیش به سوی متخصص شدن.

انتخاب حوزه برنامه نویسی 

یکی از سخت‌ ترین انتخاب‌ ها برای برنامه نویسان انتخاب حوزه تخصصی است. زیرا هیچ توسعه دهنده ای دوست ندارد تنها به یک حوزه خاص محدود شود.  آن‌ ها دوست دارند بتوانند به صورت همزمان به طراحی وب، اپلیکیشن‌ های موبایل و حتی نرم افزارهای تحت دسکتاپ بپردازند. برخی از رایج‌ ترین حوزه‌ های کد نویسی در ایران عبارتند از :

  • برنامه نویسی وب
  • برنامه نویسی اندروید
  • برنامه نویسی ios
  • برنامه نویسی دسکتاپ
  • برنامه نویسی ماشین

در نتیجه می توان به چند نکته اشاره کرد :

زبان های برنامه نویسی بخش اصلی نرم افزار می باشند. بدون آن ها نمی توانیم بسیاری از برنامه ها و نرم افزار ها را تولید کنیم. زبان های برنامه نویسی یک عامل کلیدی برای نرم افزار و سیستم های تعبیه شده می باشد. بدون این زبان ها ما نمی توانیم ارتباطی با ماشین ها و سیستم ها داشته باشیم. در واقع سیستم ها فقط کد یا زبان ماشین را می دانند.

یک برنامه نویس حرفه‌ ای، باید مشکلات زندگی انسان‌ ها، شرکت‌ ها، سازمان‌ ها و… را پیدا کند و از طریق طراحی و برنامه نویسی سیستم‌ هایی، آن مشکلات را حل کند. به طور خلاصه، وظیفه‌ ی اصلی یک برنامه نویس، حل مشکلات موجود می باشد که با استفاده از تخصص خود، می تواند این مشکلات را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست